14 Ekim 2011 Cuma

ah dünya..
Dünyalar kadar seviyorum denirdi eskiden sevgiye ölçü koymak için.Sevginin bir ölçü birimi  olmadığından değişik seçenekler kullanılırdı..Dünyalar kadar dendiğinde hem dünyanın büyüklüğü kastedilir hem de çoğul ekiyle pekiştirilip sevginin şiddeti belirtilmeye çalışılırdı..

E ama dünya küçüldü artık..O zaman bu söz de anlamını yitirdi..Liranın değer kaybetmesi gibi dünya da değer kaybetti..Artık sevgi ölçü birimi olarak kullanımdan kaldırıldı bir nevi..Şimdilerde sevgi kelimesinin içi boş..Bir anda çok sevebilirken iki günde artık sevmiyorum demek çok kolay..

Bu kadar mı anlamını yitirdi her şey..Oysa biz Leyla-Mecnun, Ferhat-Şirin aşkları ile büyümedik mi?Büyülenmedik mi dağların delinmesinden, çöllerdeki buluşmalarından?Her kavramın içi boşalsaydı da sevgi kelimesi tüm ihtişamıyla kalsaydı..Zaten o zaman diğer kavramlar da sağlam kalırdı..

Güven ardı sıra geldi, saygı yerlerde zaten..Gençlerle konuşuyorum, güven kelimesi havada asılı kalıyor hep..İş hayatında, arkadaşlar arasında, kız erkek ilişkilerinde..Erkeklere güvenemeyen kızlar, kızlara güvenemeyen erkekler..Mesai arkadaşına sırtını dönememeler, okulda öğretmenine güvenemeyenler ve ne yazık ki ailesinde bile güven sorunu yaşayanlar azımsanacak kadar değil..

Kendisine güvenemeyen gençler oluştu böylece, devletine güvenmeyen, yarınlara güvenmeyen..Umutsuz, mutsuz, doyumsuz..Nasıl düzelir bilmiyorum ama iç karartıcı boyutta..

Ben mutluyum, şartlarım iyi, güveniyorum kendime demek çözüm değil ve içini rahatlatmıyor insanın..Her koyun kendi bacağından da asılmıyor..Günün birinde o sevgisiz, güvensiz insanlarla yolumuz kesişecek ve zararı yine bize dokunacak..Evet biliyorum yanlışları bulmak kolay, düzeltmek çok zor..Sebat gerekiyor bu konuda, bilincinde olan herkesin çaba sarf etmesi gerekiyor..Bir kişinin değişmesiyle ne olur demeyelim..Domino etkisi neden olmasın?

Bırakamayız dünyayı onlara; sevmeyi bilmeyenlere, kendini sevmeyenlere..Hadi hep birlikte sevelim, dünyalar kadar sevelim yine eskisi gibi, sevdirelim..
Acımak sevgi değildir, üstünlüğün kabulüdür.

Hoşgörü sevgi değildir, istemediğine katlanmaktır.

Bağımlılık sevgi değildir,gereksinmenin karşılanmasıdır.''

Sevgi, değer vermesini bilmektir.

Sevgi, yaşama hakkını kabul etmektir.

Sevgi, varolmaktan kıvanç duymaktır.

Sevgi, birlikte olmaktan sevinç duymaktır.

Sevgi, eşitliğin duyumsanmasıdır.

Sevgi, bütün yapay ayrımların hayattan çıkarılmasıdır.

Sevgi, bilinçtir.

Sevgi, insan olmaktır.
 
 
 
not:renkli kısım alıntıdır..

16 yorum:

 1. Sevgi... Ne tatlı ne dingin bir duygu...

  YanıtlaSil
 2. Malesef herşeyin çok çabuk tüketildiği ve harcandığı bir toplumda yaşıyoruz artık. Ben de aynen öyle düşünüyorum bana dokunmayan yılan binyıl yaşasın mantığını güdersek gün gelir o yılan zehrini akıtıverir.Birlik olmadık biz toplumca bence bu kavramın içi boş kaldığı için bunca üzüntü.

  YanıtlaSil
 3. Sevmeyi bilmeyenler bize bıraksın :)
  Fiemanillah... Hayırlı cumalar... by_sükut

  YanıtlaSil
 4. Düşünelim,
  Fikir yürütüp, tefekkür edelim. Düşüncelerimizi ışekillendirelim.
  Bu dünyada, sevelim, sevilelim.
  İslam varsa; huzur var,
  Huzur varsa; mutluluk var diyelim.

  YanıtlaSil
 5. K.C.S, hem de çok tatlı :)


  Ayla, haklısın olamadık..
  kişi kendini bilirse, severse diğer insanları da sevebilir..o zaman ister istemez birlik bilinci de gelir..anahtar kelime sevgi..tontalağa öpücükler :)


  by_sükut, peki öyle olsun :)


  profösör, çok güzel..bence de düşünelim, huzuru bulalım..

  YanıtlaSil
 6. Bismillah ile...
  Bir hadis-i şerif'in bir bölümü geldi aklıma daha sakin bir ortamda okuyunca. ''Allah'a yemin ederim ki iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız''...
  Fiemanillah... by_sükut

  YanıtlaSil
 7. keşke bütün güzel kelimelerin içi dolu olsa, keşke herkes aynı düşünce de olsa, keşke sevgi adına bireysel olarak yapmaya çalıştıklarımız genele yayılsa ve keşke herkes bunun gerçek/tam anlamıyla bilincinde, farkında olsa...

  ne çok keşke var değil mi Eminecim?

  keşke'lerin yerine "iyiki"ler olsa KEŞKE... :(

  YanıtlaSil
 8. by_sükut, ne güzel bir çağrışım yapmış..farkında olmadan kaynağım hadisler olmuş sanki..
  hayırlı cumalar..
  bu arada o yazıyı okuyabildiniz mi?

  Aynurcum, keşkeler kadar iyikiler de var çok şükür :) ama daha da artsın o iyikiler sarsın herbir yanımızı..

  hayırlı cumalar ve güzel bir hafta sonu diliyorum arkadaşım..

  YanıtlaSil
 9. ÇOk küçük ama ne büyük anlamı var Sevgi;Allah sevgisiz bırakmasın inş.

  YanıtlaSil
 10. otuzundansonra, eksik olmasın hiç hayatımızdan sevgi..

  konuya binaen sevgiler :)

  YanıtlaSil
 11. Merhaba,

  Damla Doğal Hayat Özel sayısını çıkarmak hazırlığı içindeyiz.
  Doğal yerler, doğal güzellikler, hayvanlar alemi… vb. konularla ilgili fotoğraflar, şiir, anı, gezi yazıları …vb. çalışmalardan; ayrıca çevreyi koruma çalışmalarından oluşacak Damla Doğal Hayat Özel Sayısı için katkılarınızı bekliyoruz.

  İnternet dünyasında dağlarla, ormanlarla; ırmaklarla denizlerle; yaban hayvanlarıyla ilgili bir çok çalışma var. Milli parklarımız, çevre çalışmalarımız da başlı başına kaynak teşkil etmektedir. Ancak “alıntı kurallarına” göre bu çalışmalardan yazının boyutuna göre bir iki paragraf alıp bağlantı kurabiliyoruz. Yazının tamamı için müsaade alma işi ile uğraşmak kolay olmuyor.

  Özel sayımızda sizlerin doğal hayatla ilgili çalışmalarına ( şiir, anı, gezi yazısı, öykü; fotoğraflar…vb.) yer vermek istiyoruz.
  20 Ekimden sonra çıkarmayı düşündüğümüz özel sayımıza yazı ya da fotoğraf göndererek katkı sağlarsanız mutlu oluruz.
  Mutluluk dileklerimizle.
  Sabahattin Gencal
  (Emekli öğretmen)

  YanıtlaSil
 12. sevgi sağırı kalplere sevgi diliyorum, çok ihtiyaçları var. güven zaten gelir sonra, dert etmeye gerek bile yok.

  YanıtlaSil
 13. Sabahattin Bey, öncelikle kolaylıklar ve bol şans diliyorum..tabi ki ben de en azından bir çalışma yapmak isterim..hazır olunca bilgi veririm..ve ayrıca teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
 14. Aslıcımmm, dileklerine tüm kalbimle katılıyorum canım..
  SEVGİLER :))

  YanıtlaSil
 15. burayada yazmazsam çatlarım :)

  huzur veriyorsun bana ..
  hemde en mavisinden ..:)

  YanıtlaSil
 16. cecil, buraya da yazarak mutlu edersin :)
  huzurun daim olsun..
  katkım olursa ne mutlu bana..

  YanıtlaSil

Eğer paylaştıklarım sizde bazı sorular, cevaplar ya da duygular oluşturuyorsa ve onları benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum..
Şimdiden teşekkürler..